Kategoriler
Nöroloji Bilgi Notları

EEG Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

EEG testi nedir?

EEG (Elektroensefalografi), kafa derisine yerleştirilen elektrotlar aracılığıyla beyin hücrelerinin elektriksel aktivitesini ölçen bir testtir. Beyin hücreleri elektrokimyasal uyarılarla iletişim kurar. Bu etkileşim beyin dalgası olarak kayıt edilir. Beynin her bölgesinin farklı bir aktivitesi ve dalga frekansı vardır. Uyku, uyanıklık, zihinsel uğraşı sırasında kaydedilen dalga frekansları değişmektedir.

Hangi şikayetler için EEG testi yapılır?

Dikkat ve algı bozukluğu, unutkanlık, bayılma, baş ağrısı, sara nöbeti, uyku bozukluğu gibi şikayetlerin varlığında EEG testi yapılır.

EEG, Elektroensefalografi

Test yaptırmadan önce nelere dikkat etmeliyim?

Teste gelmeden önce saçların temiz olması, sprey veya jel gibi herhangi bir ürün sürülmemesi çekim kalitesi için önemlidir. Test sonuçlarını etkileyebileceği için test öncesi çay kahve çikolata gibi kafein içeren gıdalar tüketilmemelidir. Aksi belirtilmedikçe günlük ilaçların alınması gerekir. Eğer uykuda EEG tetkiki istendiyse testten önceki gece daha az uyumanız istenebilir.

E.E.G. testi nasıl yapılır?

EEG çekimi yaklaşık 20 dakika sürer.

Test sırasında gözleriniz kapalı, rahat bir pozisyonda beklersiniz. Çeşitli zamanlarda gözlerinizi açıp kapatmanız, birkaç basit hesap yapmanız, bir resme bakmanız, birkaç dakika derin nefes almanız veya yanıp sönen bir ışığa bakmanız istenebilir. Uyanıkken yeterli veri alınamadığı ya da uyku halindeki faaliyetlerin ölçülmesi gerektiği durumlarda test hasta uykudayken de yapılabilir.

EEG’nin yan etkisi var mıdır?

EEG’nin hiçbir yan etkisi yoktur. Test ağrısız ve güvenlidir.

Elektroensefalografi testi yararı nedir?

Epilepsi (Sara) hastalığının tanı ve tedavisinde EEG ana yol göstericidir. Ayrıca demans (bunama), kafa travmasına bağlı beyin hasarı, beyin tümörleri, ensefalit (beyin iltihabı), uyku bozuklukları, psikiyatrik hastalıklar gibi birçok rahatsızlığın değerlendirilmesi için EEG testinden faydalanılır.

+90 216 338 33 26

Uzm. Dr. Buket Niflioğlu

Nöroloji Uzmanı

Instagram.com/Uzm.Dr.BuketNiflioglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.