Kategoriler
Nöroloji Bilgi Notları

EMG Nedir? Elektromiyografi Nasıl yapılır?

EMG nedir?

EMG testi nedir?

Elektromiyografi (EMG), Sinir İletim Çalışmaları (NCS) kasları ve sinirleri değerlendiren elektriksel bir testdir. Şikayetlerinizin kaynağını ve varsa hasarın durumunu tespit etmek amacıyla uygulanır.

EMG testi hangi şikayetler için yapılır?

Ağrı, karıncalanma, yanma, batma gibi duyusal şikayetler veya kas güçsüzlüğü, kramp, spazm, kaslarda seyirme varlığında EMG / NCS testi yapılır.

EMG testi yaptırmadan önce nelere dikkat etmeliyim?

Teste gelmeden önce rahat, bol giysiler giyilmeli ve elektrotlara yapışacağı için herhangi bir cilt kremi veya nemlendirici kullanılmamalıdır. Mümkünse teste tok karnına gelinmelidir.

Kalp piliniz veya vücudunuzda herhangi bir piliniz varsa, kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız mutlaka işlem öncesi hekiminizi bilgilendirmeniz gerekmektedir.

EMG testi nasıl yapılır?

Sinir iletimini değerlendirmek amacıyla ellerinize ve ayaklarınıza bir kaç adet elektrot bağlanır ve düşük şiddette elektriksel uyarı verilir. Gerekli hastalarda kasların ve sinirlerin elektriksel aktivitesini ölçmek için kaslara çok ince uçlu iğneler batırılarak teste devam edilebilir. Uygulama yaklaşık 30 ila 60 dakika sürer.

EMG’nin yan etkisi var mıdır?

EMG sırasında ağrı, karıncalanma, kramp hissedilebilir. Testin herhangi bir kalıcı yan etkisi yoktur.

EMG testinin faydası nedir?

EMG / NCS testi kas ve sinir hastalıklarının tanısı, hasarın nereden kaynaklandığı ve derecelendirilmesi için çok değerli bir testtir. Testin sonucuna göre tedavi planlanır.

Sinir sıkışması, bel, boyun fıtığı olan hastaların operasyon kararı için EMG / NCS testi yapılmalıdır.

Diyabet, böbrek rahatsızlıkları ve vitamin eksiklikleri gibi kronik hastalıklarda EMG / NCS testi ile sinir hasarının erken dönemde – hastalık ilerlemeden – tanısı konmaktadır.

Uzm. Dr. Buket Niflioğlu

Nöroloji Uzmanı

Instagram.com / Uzm. Dr. Buket Niflioglu

TMS – TMU* Tedavisi Nedir?

TMS Transkraniyal manyetik uyarım tedavisidir. TMS tedavisi sırasında güçlü manyetik akımlar hastanın kafatası üzerine uygulanarak beyin hücrelerinde elektrokimyasal değişim sağlanır.

*TMU : Transmanyetik Uyarım Tedavisidir ve TMS ile aynı anlamda kullanılır. Okumaya devam edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.