Kategoriler
Bilgi Notları

Koltukaltı botoksu nedir – nasıl etki gösterir?

Koltukaltı botoksu nedir – nasıl etki gösterir?

Aşırı terleme sorunu nasıl çözülür?

Aşırı terlemesi olanlar için havaların ısınması sıkıntılı günlerin habercisidir.

Yaz – kış demeden gömleklerin / t-shirtlerin lekelenmesi, önlenemez ter kokusu; el ve ayakların su içinde kalması sosyal hayatı etkileyen ama tedavi edilebilir bir sorundur.

Vücut ısımız beyindeki hipotalamus adlı merkezden kontrol edilir. Olağan terleme vücut ısımızın düzenlenmesi için gereklidir. Fakat aşırı terleme – hiperhidrozis kronik otonomik nörolojik bir hastalıktır.

Bu işlev bozukluğu, ekrin salgı bezlerinin daha yoğun bulunduğu avuç içi, ayak tabanı ve koltukaltında daha sık görülür. Yüz ve saç derisinde ise bu soruna daha az rastlanır.

Avuç içi ve ayak tabanlarındaki ter bezleri çoğunlukla duygusal uyarıcılar tarafından aktive edilir. Uyku ve sedasyon (anestezi) sırasında bu tarz terlemelerin görülmemesi ayırıcı tanıda önemlidir.

Peki, aşırı terlemek bir hastalık belirtisi midir?

Aşırı terleme şikâyeti olan kişilerin çoğunda ek hastalık yoktur. Bununla birlikte aşırı terleme; diyabetes mellitus (şeker hastalığı), obezite, çeşitli hormonal bozukluklar, enfeksiyoz hastalıklar, nörolojik hastalıklar, psikiyatrik hastalıklar, cilt ve onkolojik hastalıkların da belirtisi olabilir.

Aşırı terlemenin sağlığa ne gibi zararları vardır?

Aşırı terleyen bölgelerde bakteri ve mantar enfeksiyonları, egzema ve deri döküntüleri gibi bedensel hastalıklarla birlikte sosyal ve duygusal problemler meydana gelebilir.

Aşırı terleme tedavisi nasıl yapılır?

Aşırı terleme tedavisinde botoks enjeksiyonu ilk tercih edilen yöntemlerden biridir. İleri hiperhidrozis vakalarında ise cerrahi yaklaşım uygulanabilir.  Bölgesel uygulanan veya ağızdan alınan ilaçlar ise yan etkileri sebebiyle daha az tercih edilmektedir.

Botoks tedavisi nasıl yapılır? – Koltukaltı botoksu – El ve ayak botoksu –

Botoks enjeksiyonu; nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan özel bir yöntemdir. Botoks tedavisi hem el ve ayak terlemesi hem de koltuk altı terlemesi için başarıyla uygulanmaktadır. Botoks uygulamasından önce uygulama yapılacak bölgenin doğru bir şekilde tespit edilmesi önemlidir. Tedavinin hekim tarafından steril şartlarda yapılması enfeksiyon risklerini önlemek için olmazsa olmazdır.

Tedaviden ortalama bir hafta içerisinde yanıt alınır ve terlemede gözle görülür azalma başlar. Tedavinin etki süresi (terlemesiz dönem) kişisel özelliklere bağlı olarak dört ile altı ay arasında değişir.

Botoks tedavisine ilişkin sorularınız ve randevu talepleriniz için lütfen tıklayın.

Instagram.com/uzm.dr.buketniflioglu
Facebook.com/buketniflioglu

Uzm. Dr. Buket NİFLİOĞLU

Nöroloji Uzmanı
Ağrı Tedavileri – Akupunktur – Botoks

Muayenehane Adresimiz:

Feneryolu Mahallesi Bağdat Caddesi
No: 115 A Blok D:2 K:1
Kadıköy / İstanbul

Uzm. Dr. Buket Niflioğlu – Nöroloji Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.