Kategoriler
Nöroloji Bilgi Notları

Migren aşısı nedir? – Nereden bulunur?

migren aşısı migren baş ağrısı 

Migren aşısı nedir?

İlk olarak söylemeliyim ki bu ilaç bir aşı değil!

Hem yapısı aşıya benzemiyor hem de aşılar gibi migreni tamamen tedavi etmesi mümkün değil.

2014 mayıs ayından bu yana çalışmaları süren bu ilaç, 2018 mayıs ayında FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) tarafından migren önleyici tedavi kapsamında onay aldı ve gündemimize girdi.

Peki nedir bu migren aşısı?

Etken maddesi ERENUMAB olan ilaç enjekte edilebilir insandan üretilmiş monoklonal antikordur.

İlacın etki mekanizması nedir?

Migrenin temel nedeni hala bilinmiyor ancak hastalığın beyin kimyasalları ve kan damarlarında geçici bir değişiklik sonucu ortaya çıktığını biliyoruz.

Hormonal, duygusal, fiziksel, diyetsel ve çevresel değişiklikler migren ağrısını başlatabiliyor.

Yapılan çalışmalar sırasında CGRP (Seçici kalsitonin gen ilişkili peptid) adı verilen bir proteinin migren ağrısı sırasında seviyesinin yükseldiği, ağrı azaldığında ise normale döndüğü görülünce hikaye başlıyor.

CGRP (anahtar☺) beyinde bulunan zarlar da dahil olmak üzere, tüm vücutta sinir uçlarından salınır. Reseptöre (kilit☺) bağlandığında, CGRP kan damarlarını genişletir, iltihap ve ağrı oluşumuna katkıda bulunur.

Erenumab (sakız☺) adlı molekül, CGRP ‘nin bağlandığı reseptörü bloke ederek çalışır. Tıpkı kapı kilidine yapıştırılan sakız gibi, anahtarın kilidi açmasını engeller. CGRP yani anahtar kilidin çevresinde dolaşır fakat etki gösteremez.

migren aşısı

Migrende kullanılan tedavilerin yan etkileri nelerdir?

Günümüzde migreni önlemek için kullanılan ilaçların çoğu, hipertansiyon, depresyon ve epilepsi gibi diğer sağlık sorunları için oluşturulmuştur. Migren için etkili olan bu tedavilerin günlük alınması gerekiyor ve aşırı uyuşukluk, dalgınlık, sersemlik, dengesizlik gibi ciddi yan etkilere sebep olabiliyorlar.

Bu tedavilerin aksine ERENUMAB ayda bir kullanılıyor ve günlük yan etkileri daha az gibi görünüyor.

Migren aşısı gebelerde ve emziren kadınlarda kullanılabilir mi?

Gebelerde, emziren kadınlarında, çocuklarda, yaşlılarda kullanımı hakkında bilgi yok ve sıkı takip gerekli.

İlacın vücuttan atılımı zaman aldığı için gebelik planlayanların en az beş ay önce tedaviyi bırakması gerekiyor.

İlacın hipertansiyon veya koroner arter hastalığı gibi kardiyovasküler sorunları olan kişiler için yan etkileri olup olmadığı da belirsiz.

CGRP migren ağrılarını tetiklese de örneğin kalp de dahil olmak üzere arterleri rahatlatmaya yardımcı olarak kanın akışını hızlandırabilir, kalp hızını düşürebilir. CGRP reseptörünü engelleyen bu ilacı kullanan kişilerde kardiyovasküler acil bir durumda önemli işlevler yerine getirilemeyebilir.

Klinik çalışmalarda gözlenmemiş olsa da bu ilacın kalp krizi yada felce neden olabilecek teorik bir riski var.

Nasıl uygulanır?

İlacın etkisi 2 hafta ile 4 hafta arasında değiştiği için en az 4 hafta arayla tekrarlamak gerekiyor. İlaç doz yüklemeyi gerektirmeyen oto enjektör sayesinde hasta tarafından kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Geliştirilen başka benzer ilaçlar var mı?

ERENUMAB, FDA tarafından onaylanan ilk CGRP monoklonal antikor tedavisidir. Ancak kısa süre içinde CGRP’ yi hedef alan yeni ilaçların onaylanması bekleniyor.

Migren aşısı kesin çözüm mü?

Ne migren aşısı ne de kullanmakta olduğumuz mevcut diğer tedaviler migrenin kesin çözümünü henüz getirmemiştir.

Migren günlüğü tutarak ağrınızı tetikleyen nedenleri bulup bu sebepleri ortadan kaldıracak yaşam tarzı değişikliği yapmak çok daha etkili bir çözüm yolu diyebilirim.

“Migren aşısı nedir? – Nereden bulunur?” için 4 yanıt

Senelerdir migrenden çok çeken bir hastanizim,denemedigim tedavi şekli kalmadı,58 yaşındayım aşağı yukarı hergün ataklarım var Zoming 2.5mg tablet bana iyi geliyor ancak şimdilerde piyasada kaldırılmış onun yerine Migrex 2.5mg tablet kullanıyorum ama ağrım geçmiyor.Bu nedenle aşı kullanmak isterim ama emekliyim sgk karşılandıgi taktirde yoksa emekli maaşıyla bu aşıyı yaptirmam mümkün değil,bana yol gösterirseniz sevinirim.Saygılarımla

Yanıt: Bu tedavi şu an için sadece özel kurumlarda yapılabiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.