Kategoriler
Nöroloji Bilgi Notları

Migren botoksu nedir, kimlere uygulanır?

Migren botoksu – Baş ağrısı botoksu

Hüznün, vedanın ve sararan yaprakların mevsimidir sonbahar;

Tabi bir de migrenin…

Hava değişiminin sıkça yaşandığı bu günler;

Migren hastaları için zor günlerin başladığının habercisidir…  

Soğuk hava, basınç değişikliği, nem, rüzgar, allerjenler hangisini sayalım ki;

Migren atağını tetikleyebilecek onlarca sebep var…

Çare var mı derseniz,

Evet var!

Buyrun anlatalım:

Sık baş ağrısı atakları migren hastalarının aşırı ilaç kullanmalarına sebep olur ve günlük işlerini büyük oranda aksatarak yaşam kalitelerini düşürür.

Migrende tedavi öncelikle ağrı atağını önlemektir. Atağı tetikleyen faktörlerin tespit edilmesi ve bu yönde tedbirler alınması ağrıların sıklığını ve şiddetini azaltmak için son derece önemlidir. Bu amaçla baş ağrısı günlüğünden yararlanılır.

Daha önce migren tanı ve tedavisinden detaylı bir şekilde bahsetmiştim. Bugün ise migren ataklarının önlenmesinde başarıyla uyguladığımız migren botoksu konusuna değineceğim.

Migren botoksu nedir?

Botoks bakterilerden elde edilen bir toksindir. Kas kasılmasını bloke ederek kas spazmını çözer ve bası altındaki sinirlerin rahatlamasını sağlar. Sinir sisteminde ağrı yapıcı maddelerin salınımını engelleyerek ve ağrı merkezinin ağrıya duyarlılığını azaltarak “ağrı kesici” etki gösterir.

Baş ağrısı botoksu kimlere uygulanır?

Baş ağrısı özellikle kronik migren tanısı konan hastalarda fayda göstermektedir. Bu sebeple doğru tedavide en önemli nokta bir nöroloji uzmanı tarafından kronik migren tanısı konularak bu işlemin yapılmasıdır.

Gebelerde ve emziren kadınlarda botoks yapılabilir mi?

Gebe ve emziren kadınlarda botoks tedavisi yapılmamaktadır. Bu hastalarda ağrı kontrolü için diğer seçeneklerin değerlendirilmesi gerekir.

Migren botoksu nasıl yapılır?

Nöroloji uzmanının baş, ense ve sırtta belirlediği özel noktalara botoks enjeksiyonu uygulanır ve işlem 15 dakika sürer.

Botoksun etkisi ne zaman başlar?

Botoks tedavisinin etkisi genellikle 3 – 7 gün içerisinde başlar. Etkinin başlamasıyla birlikte migren ataklarının hem sıklığı hem de şiddetinde azalma meydana gelir. Uygulamanın etkinliği baş ağrısı günlüğü tutularak takip edilir.

Tedavi etkisi ne kadar sürer?

Botoks tedavisindeki etki süresi kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte ortalama koruyuculuk 3 – 4 ay kadardır. Bu sürecin sonunda yeniden uygulama yapmak tedavinin etki süresini uzatır.

Botoks tedavisi güvenli midir?

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) 2010 yılında botoksu migren tedavisinde profilaktik (önleyici) bir yöntem olarak onaylamıştır. Bu tedavi tüm dünyada güvenle uygulanmaktadır.

Migren botoksu fiyatı nedir?

Migren botoksu fiyatları uygulama sahası ve kullanılması gereken ilaç miktarına göre farklılık gösterir. Migren botoksu istanbul fiyatları hakkında detaylı bilgi için lütfen kliniğimize ilgili telefon numaralarından ulaşınız.

Migren belirtileri nelerdir?

Migren, genetik olarak yatkın kişilerde çeşitli tetikleyici faktörlerin araya girmesiyle ortaya çıkan ve ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir.

Migren ağrısı genellikle orta şiddette ya da şiddetlidir; kişinin günlük yaşamını etkiler, atak endişesi nedeniyle kişinin yaşam kalitesi bozulabilir.

Anlaşıldığı üzere toplum için önemli bir sağlık sorunu olan Migren, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da en çok kısıtlılık yapan hastalıklar arasında ele alınmaktadır.

Migren ağrısına ne iyi gelir?

Migren hastalarının ağrıdan önceki 1-2 gün süresince aşağıda saydığım faktörlere maruz kalması ağrı mekanizmasını tetikleyebilir.

Migren hastalığında öncelikli tedavi ağrı atağını engellemektir.

Şiddetli ağrılardan muzdarip olan hastaların ‘Baş ağrısı günlüğü’ tutarak bu tetikleyici faktörleri fark etmesi ve engellemeye yönelik tedbirler alması ağrıların sıklığını ve şiddetini azaltmak için son derece önemlidir.

Migren nasıl geçer?

Migren ağrısı nasıl geçer?

Migren tedavisinde atak sırasında kullanılan ağrıyı azaltan ilaçlar ve atakların önlenmesi amacıyla günlük düzenli kullanılan ilaçlar mevcuttur. Migren botoksu ise atakları önlemede kullanılan bir diğer yöntemdir.

Tedavi planınız, baş ağrılarının sıklığı ve şiddetine, baş ağrısı nedenli yaşam kalitenizdeki etkilenmeye ve tıbbi durumunuza bağlıdır.

Hamilelik, emzirme dönemi, çeşitli hastalılar gibi özel bir durumunuz varsa bazı ilaçlar önerilmemektedir.

Migren botoksu İstanbul ‘da nerede yapılıyor?

Migren botoksu tedavisini uygun endikasyonu olan hastalarımıza Bağdat Caddesi’ndeki kliniğimizde uygulamaktayız. Detaylı bilgi için bizi tıklayıp arayabilirsiniz. +90 216 338 33 26

Uzm. Dr. Buket Niflioğlu

Nöroloji Uzmanı

Botoks, Akupunktur, TMS, EMG, EEG, PSG

Instagram.com/Uzm.Dr.Buketniflioglu

+90 216 338 33 26

migren botoksu

“Migren botoksu nedir, kimlere uygulanır?” için 4 yanıt

Merhaba hocam baş ağrısı bende çok şiddetli oluyor bazen majazik ilaç içersem biraz hafifliyor içmezsem hastaneye acile gidip iğneyle geçiyor migrenmi bilmiyorum genellikle âdet im yaklaşınca sınır ve gerginlik üşüme vücudumda ateş olup anide geçiyor.
sonra baş ağrılarım başlıyor adet öncesi olmazsa sonrası oluyor baş ağrılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir