Kategoriler
Nöroloji Bilgi Notları

TMS ile depresyon tedavisi – ilaçsız seçenek mi?

WhatsApp: +90 553 433 18 99

TMS ile depresyon tedavisi

Depresyon, çağımızın hastalığı…

Keyifsizlik, isteksizlik, uykusuzluk ya da aşırı uyuma,

İştah ve kiloda değişiklik,

Konsantrasyonda azalma, değersiz hissetme, suçluluk ve intihar düşünceleri…

***

Depresyon her ne kadar ciddi bir hastalık olarak görülmese de dünyadaki en büyük sakatlık ve ölüm nedenleri arasında 11. sıradadır.

Depresyon tedavisinde ilk yaklaşım ilaç tedavisi ve psikoterapidir. Fakat ilaçların yol açtığı sersemlik, baş dönmesi, çarpıntı, mide rahatsızlıkları, kilo alımı, cinsel istek azalması gibi yan etkiler nedeniyle birçok hastada tedaviye uyum sağlanamamaktadır.

tms ile depresyon tedavisi

Yakın zamana kadar depresyonda etkilenen beyin bölgeleri bilinmemekteydi. Bilimsel gelişmeler ışığında bugün bu sorunun cevabını vermek artık mümkün hale geldi.

Hızlı etkili, hedefe yönelik ve güvenilir bir tedavi seçeneği olan transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS) Depresyon tedavisinde yeni nesil bir tedavi seçeneği olarak öne çıkmaktadır.

TMS ile depresyon tedavisi nedir?

TMS, transkraniyal manyetik uyarım tedavisidir. Kafatası üzerinde hastalığa göre belirlenmiş özel bir alana güçlü manyetik akımlar uygulanarak ilgili beyin hücrelerinde elektrokimyasal değişim sağlanır.

Depresyonda TMS tedavisi kimlere uygulanır?

En az bir antidepresan ilaç tedavisine yanıtsız hastalarda,

Gebelik ve lohusalık dönemi depresyonuna,

İnme sonrası depresyona,

İlaç yan etkisi nedeniyle ilaç tedavisi sürdürülemeyen hastalarda TMS tedavisi uygulanır.

TMS tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Rahat bir koltukta sabit oturur pozisyonda iken, kafa üzerine yerleştirilmiş bir cihaz vasıtasıyla TMS tedavisi uygulanır. Öncelikle uygulanacak alan ve kişiye özel manyetik enerji dozunu hesaplamak için çeşitli ölçümler ve haritalama yapılır.

İşlem sırasında oluşan manyetik darbeler nedeniyle ardı sıra tıklama sesleri duyulur ve eş zamanlı olarak işlem bölgesinde dokunma hissedilebilir.

Seans süresi planlanan protokole göre 3 – 45 dakika arasında değişmektedir.

Uygulama sonrası günlük aktivitelere dönülebilir ve günlük hayatın sürdürülmesinde herhangi bir kısıtlama gerekmez.

TMS tedavisi nasıl etki eder?

Depresyondan sorumlu beyin bölgeleri (DLPFC, prefrontal korteks ve limbik bağlantılar) manyetik alan ile uyarılır. Tekrarlayan manyetik uyarılar depresyondan sorumlu alanlarda hasarlı elektriksel aktiviteyi yeniden düzenler ve uygulama yapılan bölgede kan akışını arttırır.

Oluşan etki serotonin gibi çeşitli biyokimyasal moleküllerin salınım döngüsünü düzenler ve birçok hormonun ana merkezi olan hipotalamus ve hipofiz bölgesindeki sistemin verimli çalışmasını sağlar.

Depresyon hastalarında yapılan beyin görüntüleme çalışmalarında TMS tedavisinden sonra depresyon görülen bölgelerdeki (prefrontal korteks) serotonin eksikliğinin normale döndüğü gösterilmiştir.

TMS tedavisinin faydası nedir?

TMS tedavisi seansların başlamasından bir iki hafta sonra iyileşme ile kendini gösterir. Hastaların bir çoğu tedavinin ikinci haftasından itibaren değişimi fark etmeye başlar.

TMS tedavisiyle birlikte depresif şikayetlerde belirgin azalma, mizaç artışı ve uyku kalitesinde iyileşme gözlenir.

Ayrıca depresyon tedavisinin uygulandığı bölge aynı zamanda dikkat ve bilişsel fonksiyonlarla da ilişkili olduğu için bellek ve işlevsellikte belirgin iyileşme gözlenmektedir.

TMS tedavi süresi nedir?

TMS tedavisinde çok farklı protokoller uygulanabilir. Genellikle haftada beş gün toplam üç ila altı hafta sürecek tedaviler yapılmaktadır. Gerekli hallerde tedavi altı hafta kadar daha uzatılabilir.

Hangi protokolün uygulanacağına hastaya ve hastalığın durumuna göre karar verilmektedir.

TMS tedavisi sırasında antidepresan ilaç kullanmalı mıyım?

TMS tedavisi sırasında gerekiyorsa hekiminiz ilaç kullanımını sürdürmenizi isteyebilir, ilaç değişikliği veya ilaç kısıtlaması yapabilir.

TMS tedavisi kesin çözüm mü?

Her tedavide olduğu gibi TMS tedavisinin etkisi de kişiden kişiye değişir. Literatürde TMS tedavisinin hastaların %50-80’inde etkili olduğu bildirilmektedir.

TMS ile düzelen ve ardından başka bir atak geçiren hastalar için TMS’nin yeniden başlatılması yardımcı olabilir.

TMS tedavisinin etkili olduğu nasıl anlaşılır?

Depresyon tanısı klinik gözlem sonucu doktorlar tarafından konulmaktadır. Tedavi öncesi hastalarımıza çeşitli sorular içeren ayrıntılı bir depresyon ölçeği uygulanır. Tedavi bitiminde aynı ölçek ile hastalar yeniden değerlendirilir. Şikayetlerde belirgin düzelme gözlenirse, hasta takibe alınarak tedavi sonlandırılır.

TMS tedavisinin fiyatı nedir?

TMS tedavisi fiyatı uygulanacak seans sayısına ve protokole göre değişmektedir. TMS tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi için lütfen kliniğimize ilgili telefon numaralarından ulaşınız.

Instagram.com/Uzm.Dr.Buketniflioglu

Uzm. Dr. Buket Niflioğlu

Nöroloji Uzmanı
TMS Merkezi Kurucusu

İletişim: +90 216 338 33 26

“TMS ile depresyon tedavisi – ilaçsız seçenek mi?” için bir yanıt

I am a London based Teacher interested in Nutrition and natural healing.
Dr Buket and I have had many long conversations about the relationship between psychological and physical wellness. I learnt very quickly that her mission to propel the neurological healing process using TMS is her passion.
I have personally witnessed the subtle and gradual damaging impact of unaddressed mental health issues over time. In my experience traditional modes of treatments such as pills can become a trial and error exercise for months before a patients body adapts to the right pill that suits them, because it is common for many patients to experience vomiting and dizziness.
Dr Buket has a warm personality and is very easy to talk to and demonstrates her impeccable knowledge and professionalism which gave me 100% confidence to recommend my a colleague to Dr Buket.
My colleague laughed in joy when she revealed that only after 6 treatments she has began to feel more positive and has been able to manage the pressures in everyday life and work, which made me so happy for her.
Dr Buket is deeply passionate about her work and takes it very seriously.
She has a wealth of knowledge and an abundance of empathy, all of which I believe make her successful in understanding her patient and effective in her job.
I highly recommended Dr Buket to anyone in the world. The benefits of TMS clearly seem to be effective in a short space of time and via a non-invasive process. I strongly believe in acting immediately where health is concerned and consider TMS with Dr Buket without any delay as mental wellness is equally important as physical health.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.